Vážení členové,
kdo jste ještě nehlasoval na letošní schůzi, připomínám, že termín odevzdání hlasů je nejpozději ve čtvrtek 20. 4. Možnosti, jak hlas odevzdat, jsou podrobně popsány v přechozím příspěvku zde na webu nebo na nástěnkách u schránek.
Obdrželi jsme několik doplňujících dotazů ke Zprávě č. 5, která se zabývá záměrem vybudovat fotovoltaickou elektrárnu. Pokusím se zde podrobněji shrnout odpovědi na hlavní otázky:
Tento týden nám ČEZ Distribuce potvrdil, že nám umožní vybudovat FVE o velikosti 99 kWp. Ta by na naší střeše vypadala zhruba takto - níže v grafice najdete i údaje o počtu panelů a roční výrobě elektřiny:

Několik dotazů přišlo ohledně bezpečnosti. Na představenstvu máme jasnou shodu na tom, že hledisko bezpečnosti bude při případném výběrovém řízení (schválí-li tento záměr členská schůze), kde oslovíme dle stanov a příslušného usnesení minimálně 5 firem, jednoznačně na prvním místě. Budeme vycházet z bezpečnostních standardů, jak jsou ve spolupráci s ČVUT a hasiči popsány v přiložené brožuře u tohoto příspěvku.
Záruky a baterie: životnost panelů je minimálně 25 let a na baterie a měniče budeme požadovat záruku minimálně 10 let. Bateriové úložiště je drahé, nicméně aktuálně je na něj výrazná dotace (10 000 Kč na 1 kWh, při 50 kW baterii získáme tedy 0,5 mil. Kč) a díky tomu by bylo nevýhodné baterii nevyužít. Samotná FV elektrárna pro náš dům, jak jí zamýšlíme - tedy na pokrytí zejména společné potřeby (výtahy, osvětlení), dává smysl právě s využitím baterie, kdy se přes den nabije, přebytky prodáme do sítě a večer a ráno, kdy je sluneční svit slabý, pokryjeme spotřebu na výtahy z úložiště. Po 10 letech bude kapacita baterie nižší, ale předpoklad je, že za tuto dobu již budou novější technologie, která budou levnější a efektivnější. Vývoj půjde v této oblasti snad rychle dopředu.
Naším přesvědčením je, že jde o výhodnou investici do našeho domu, která nám umožní nejen uchovat hodnotu našich naspořených peněz (i přesto, že máme naprostou většinu uloženou na spořicím účtu a termínovaných vkladech, tak současná inflace nám je znehodnocuje), ale uspoří nám i náklady na spotřebu elektřiny, jejíž cena zůstane vysoká. Pokud jde o ekonomiku provozu a výkup přebytků, lze říci, že se změnou ceny na trhu, bude kolísat i výkupní cena za elektřinu. Nicméně tlak na využití energie z OZE bude trvalý a prodejci budou muset někde nakoupit dostatečné množství "zelené" elektřiny. Proto je pravděpodobné, že poptávka po takto vyrobené energii bude po většinu roku. Návratnost této investice je střízlivě odhadnuta na zmíněných 7 let:

Jde i o čas: nikdo nevíme, zda a jak dlouho budou na tento typ investice vypsány dotace. O dotacích je možno myslet si své, nicméně bez nich bychom pořízení FVE spíše nedoporučili, určitě ne s bateriovým úložištěm. Druhou věcí je, že na Moravském předměstí jsme zatím jedni z prvních bytových domů, komu ČEZ Distribuce dočasně rezervuje kapacitu v rozvodné síti na elektrárnu o této velikosti. Je pravděpodobné, že další zájemci (za rok či dva) již budou moci žádat jen o mnohem menší elektrárny nebo jim nebude FVE povolena vůbec do doby, než dojde k posílení páteřní rozvodné sítě.
Jak je to s komunitní energií? S touto variantou také časem počítáme, spotřebovat vyrobenou energii a nečerpat jí z komerčních zdrojů je zpravidla nejvýhodnější. Legislativa v této oblasti se však zatím tvoří. Do doby, než bude hotová a ustálená, budeme přebytky prodávat. Jakmile bude vše jasnější, předstoupíme s návrhem opět na členskou schůzi.
V neposlední řadě bychom byli i jedni z prvních na Moravském předměstí, kdo by umožňoval dobíjení elektromobilů. Cenová politika se nastaví snadno - dobíjecí místo funguje na kartu a lze zadat, aby naši členové měli výhodnější cenu (ale stále pro BD vyšší, než prodejní cena přebytků zpět do sítě) a nečlenové by platili běžnou (podobnou) cenu, jako kdekoliv jinde ve městě. Pro vyhrazené místo na elektromobil bychom počítali s prostorem pod rampou u vchodu 1428 a 1433 (celkem tedy 2 auta), žádné stávající parkovací místo by tím neubylo. Nutno dodat, že varianta dobíjení elektromobilů zatím nebyla konzultována s projektem na revitalizaci Benešovy třídy, nicméně z hlediska technického provedení a bezpečnosti by to neměl být problém.
Snad poslední dotazy se týkaly hnízdění holubů pod panely. Nemáme informace, že by panely tvořily oblíbené útočiště holubů, nicméně doplnit instalaci o sítě, které zabrání hnízdění pod panely, je již detail.
S ohledem na výše uvedené za představenstvo doporučujeme schválit tento záměr. Nicméně ať se již rozhodnete jakkoliv, děkujeme za Váš aktivní zájem o dění v našem domě.