Nadměrný hluk ze sousedního bytu by měl řešit přímo vlastník, kterého hluk obtěžuje. Výbor společenství sice může situaci řešit domluvou nebo písemným upozorněním hlučícího souseda, nemá však možnost udělit sankce. Navíc výbor může jen těžko posoudit, jestli je intenzita a četnost hluku opravdu nad míru obvyklou nebo je stěžující si vlastník jen poněkud přecitlivělý na hluk.
Po poradě s e správní firmou a jejím právníkem jsme zpracovali návrh doporučeného řešení
1) Jako první je vhodné začít domluvou. Mnohdy soused ani nemusí tušit, že hlukem někoho obtěžuje. O to se může pokusit vlastník, kterého hluk obtěžuje, případně tedy i výbor společenství. Vlastník ani výbor však nemají žádné sankce, Pokud domluva není možná, je nutno zvolit jinou možnost.
2) Pokud sousedé hlučí po desáté večer, má vlastník právo vše nahlásit na policii. Ta by měla přijít zjednat nápravu a hlučícímu sousedovi může udělit pokutu až do 5 000 Kč. Policii je možno volat opakovaně.
3) Dále může vlastník podat stížnost na obvodním úřadě na hrubé porušení zásad občanského soužití. Věcí se bude zabývat přestupková komise.
4) Další možností je poslat sousedovi předžalobní výzvu, ve které ho vlastník naposledy vyzve, aby od hlučného jednání upustil. Často pomůže, když předžalobní výzvu podepíše advokát, aby soused pochopil, že nejde jen o plané vyhrožování.
5) Pokud na souseda nezabrala předžalobní výzva ani stížnost na obvodním úřadě, nezbyde, než aby se vlastník obrátil na soud se žalobou. Žaloba se bude opírat o ustanovení § 1013 a § 1042 občanského zákoníku, kde se mimo jiné uvádí, že soused nesmí nikoho obtěžovat hlukem nepřiměřeným místním poměrům. Nadměrný hluk je možno řešit i s hygienickou stanicí nebo případně podat žalobu na ochranu osobnosti.