Nájemní smlouvy BD na dobu určitou

vloženo 27.04.2015

Dobrý den,
jsme Bytové družstvo a uzavíráme nájemní smlouvy na dobu určitou, tj. 6 měsíců (vzor je na našich stránkách). Členové družstva na nás tlačí, aby jsme uzavřeli smlouvy na dobu neurčitou. Zvažujeme, že by jsme na to přistoupili, případně uzavřeli smlouvy do 31. 5. 2021, (v dubnu 2021 bude doplacen úvěr na koupy Bytového domu a následně by mělo dojít k převodu do osobního vlastnictví). Prosíme o radu, zda je to možné, případně o stanovisko jaké klady a zápory na nás mohou číhat v případě uzavření na dobu neurčitou, nebo zda raději uzavřít smlouvy do 31.5.2021, či ponechat ve stavu v jakém nyní jsou.
Děkujeme moc za odpověď

Dobrý den, v souladu s § 742 zákona o obchodních korporacích je potřeba se členy, kteří se podíleli na pořízení bytu dalším členským vkladem (nebo jeho předchůdci, od kterých členská práva nabyl) uzavřít výhradně smlouvu na dobu neurčitou. Ani stanovy nemohou toto právo nijak omezit. V případě že dojde k převodu bytu do osobního vlastnictví, zaniká předmět nájmu bytu, protože byt již nebude ve vlastnictví družstva, tj. nájemce a zaniká nájem bytu. Většinou navíc bývá s převodem do OS spojeno vystoupení člena z družstva, čímž automaticky zaniká nájem bytu, takže bych komplikaci žádnou neviděla. Podle ZOK navíc již nepostihujete členy tím, že porušují práva jako nájemci bytu a nevypovídáte nájemní smlouvy, ale postihujete porušení členských práv a povinnosti v družstvu, přičemž při zániku členství (například vyloučením z družstva) automaticky dochází k zániku nájmu bytu, takže se žádných komplikací při uzavření smlouvy na dobu neurčitou obávat nemusíte. Naopak, smlouva o nájmu bytu uzavřená na dobu určitou by byla považována za neplatnou, respektive za smlouvu uzavřenou na dobu neurčitou.


Poradnu poskytujeme ZDARMA pro bytová družstva a SVJ, která u nás mají své webové stránky. Vyzkoušejte nezávazně pro Váš dům. webDOMU.cz umí za Vás rozesílat e-maily a SMS z nástěnky, hlídat revize Vašeho domu....